Coraz częściej czytelnicy sięgają po pozycje, który w przystępny sposób opisują naukowe zagadnienia. Chcemy się uczyć i dowiadywać nowych rzeczy, nie zawsze jednak posiadamy naukową wiedzę z danej dziedziny.
O faktach w przystępny sposób.
Książki popularnonaukowe charakteryzują się lżejszym stylem niż podręczniki lub pozycje typowo naukowe. Ponadto często dla ilustracji konkretnych faktów czy teorii pojawiają się łatwe do zrozumienia przykłady. Książki popularnonaukowe niejednokrotnie zawierają również stosowne do omawianego tematu zdjęcia, wykresy, rysunki.
Pozycja dla hobbysty
Książka popularnonaukowa na dany temat jest doskonałą pozycją dla hobbysty, amatora w jakiejś dziedzinie. Zwykle stanowi dobrą podstawę do zgłębiania danego tematu, często też zawiera bibliografię, do której warto sięgnąć, gdy temat nas zainteresuje i mamy poczucie niedosytu. Zdarza się, że teksty popularnonaukowe są dodatkowo beletryzowane – czyta się je wówczas z zapartym tchem, śledząc historyczne wydarzenia lub dążenie do konkretnych odkryć.
Dobra podstawa
Interesując się jakimś tematem warto sięgnąć najpierw po pozycje popularnonaukowe – dadzą nam one podstawową wiedzę, pozwolą oswoić się z branżowymi pojęciami i przygotują na ewentualna lekturę trudniejszych książek – podręczników czy rozpraw naukowych. Jeśli jednak twarda naukowa wiedza nie jest nam potrzebna np. w pracy, wówczas teksty popularnonaukowe stanowią wystarczające źródło wiedzy.