Urządzenie pamięci masowej jest urządzeniem, które odczytuje i/lub zapisuje informacje. Urządzenia do przechowywania informacji mogą być:
- wewnętrzne i zewnętrzne
- z wymiennymi i niewymiennymi nośnikami pamięci;
- stacjonarne i przenośne.
Dyski wewnętrzne znajdują się w jednostce systemowej komputera i są podłączone do specjalnych gniazd na płycie głównej. Zewnętrzne i przenośne urządzenia pamięci masowej są instalowane we własnych obudowach i są podłączane do komputera za pomocą standardowych portów wejścia/wyjścia. Dyski zewnętrzne są używane do tworzenia kopii zapasowych i przechowywania informacji oraz do przenoszenia danych z jednego komputera na drugi.
HDD – klasyczny dysk twardy
Ten typ nośnika pamięci składa się z wielu metalowych płyt pokrytych powłoką magnetyczną. Specjalna głowica, która porusza się po powierzchni dysku (i obraca się z dużą prędkością), odczytuje i zapisuje informacje.
Modele różnią się nie tylko pojemnością, ale także prędkością, z jaką pracują urządzenia. Parametr ten zależy od szybkości obracania się dysku.
SSD – nowa generacja pamięci masowej
Pamięć SSD pojawiła się później niż dyski twarde i bardzo różni się od swojego poprzednika. Dyski SSD to urządzenia niemechaniczne. „Wnętrza” takich napędów wyglądają jak zestaw układów scalonych. Obszar zastosowań dysków SSD jest dość szeroki. Są one instalowane zarówno na płycie głównej, co ma znaczenie w przypadku smukłych laptopów, jak i na karcie PCI Express lub w specjalnym slocie na komputerach stacjonarnych.
Główną różnicą między wszystkimi typami jest liczba bitów, które są przechowywane w komórce pamięci. Wpływa to na okres eksploatacji nośnika i cenę.
Wybierając dysk SSD, należy również wziąć pod uwagę IOPS — liczbę procedur wejścia i wyjścia na sekundę. Odzwierciedla to zdolność urządzenia do obsługi dużej ilości plików.
Zarówno dyski SSD, jak i HDD to niezawodne nośniki danych, ale każdy z nich ma swoje pozytywne i negatywne cechy. Na przykład, dyski SSD są znacznie lepsze od klasycznych dysków twardych pod względem szybkości, podczas gdy zwykłe dyski zewnętrzne HDD nie mają limitów odczytu/zapisu. Trudno jest wybrać jeden rodzaj przechowywania nad drugim. Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest korzystanie z obu. Dysk twardy jest przeznaczony dla danych, które będą często przeglądane, usuwane i wymieniane. Aby zwiększyć wydajność komputera, przyda się dysk SSD — można go przeznaczyć na system operacyjny i programy użytkowe wymagające dużej ilości zasobów.