obliczanie dawek leków marta czekirda

Sposoby na obliczanie dawek leków Marty Czekirda

Umiejętność obliczania dawek leku jest jedną z kluczowych umiejętności, jaką powinien nabyć student kierunku medycznego. Podanie pacjentowi błędnej dawki może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia lub brakiem prawidłowej reakcji organizmu na lek. W książce „Obliczanie dawek leków” Marta Czekirda w prosty sposób wyjaśnia tą trudną, ale istotną sztukę.

Obliczanie dawek według sposobu podawania leku

Leki mogą być podawane na różne sposoby. Najczęściej podawane są:

  • doustnie,
  • dożylnie,
  • domięśniowo,
  • doodbytniczo.

Ważne, aby dokładnie wiedzieć jaką dawkę zastosować w przypadku każdej z tych dróg podania leku. Należy zapoznać się ze sposobami obliczeniowymi dotyczącymi dawek leków podawanych drogą iniekcji i w kroplowym wlewie dożylnym. Inaczej podaje się preparaty do inhalacji, a inaczej do oka, na skórę czy pod język. W każdej z tych dróg podania inaczej wchłaniają się substancje lecznicze.

czytanie książki o obliczaniu dawki leków

Co zawiera etykieta leku i po co ją czytać?

Etykieta leku lub wyrobu medycznego jest niezwykle istotna, ponieważ znajdują się na niej informacje pomocne przy obliczaniu dawek leków. Marta Czekirda w swojej książce przedstawia trzy rodzaje etykiet: dla tabletek, roztworów i leków do iniekcji. Na każdej etykiecie powinien znajdować się skład, a także nazwa środka i jego ilość w danym leku. Powinno być również podane stężenie, jeśli wytwarza się go w różnych stężeniach. Dodatkowymi informacjami są numer serii, data ważności i sposób stosowania leku.

Przepisywanie leków to podstawowa czynność lekarza, podaje leki pielęgniarka czy ratownik medyczny. Dlatego tak istotne jest, aby osoby, wykonujące te zawody potrafili dokładnie wyliczyć jaką dawkę powinien przyjąć pacjent. Od tego może zależeć jego zdrowie.