Logistyka to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin w naszym kraju. Zalicza się ją do sektora usług i generuje ona około 6% polskiego PKB. Polskie firmy logistyczne odpowiadają za 17% transportów odbywających się na terenie Unie Europejskiej. Jednak czym konkretnie się zajmuje logistyk?
Logistyka magazynowa
Firma logistyczna zazwyczaj posiada przynajmniej jeden magazyn. Logistycy odpowiadają za wszystkie etapy magazynowania. Wyróżniamy następujące fazy przepływu towarów i materiałów w magazynie:
- Przyjęcie dostawy i rozładunek transportu
- Składowanie towarów i materiałów
- Kompletacja zamówień
- Załadunek i wydanie produktów z magazynu
Podczas każdego etapu poza fizycznym przemieszczeniem towaru pracownik musi wypełnić odpowiednią dokumentację magazynową. Jest on odpowiedzialny za każdą zmianę statusu realizacji zamówienia. W wielu przypadkach wiąże się to z przechowywaniem artykułów w odpowiednich warunkach. Przykładem mogą być specjalistyczne magazyny do przechowywania produktów spożywczych. jeśli potrzebujemy takiej usługi, ale się nie znamy, warto skorzystać z oferty firmy logistycznej Logit, która może to zrobić za nas.
Organizacja transportu oraz obsługa celna
Osoba zatrudniona na stanowisku logistyka powinna wykazywać się wieloma różnymi cechami osobowości i charakteru. Usługa logistyczna polegająca na zorganizowaniu transportu międzynarodowego często wiąże się z dużym stresem. Logistyk powinien poza odpornością na stres wykazywać się też dużą elastycznością. Doświadczony pracownik często potrafi zmienić trasę w ciągu chwili dzięki dobrej znajomością prawa przewozowego oraz celnego. Każdy zatrudniony w dziale spedycji odpowiedzialny jest też za wykonanie odpowiedniej dokumentacji celnej.