Stacje diagnostyczne to w dużym skrócie urządzenia dające lekarzom możliwość pracy. Dzięki tego rodzaju sprzętowi można pracować z powodzeniem przy dowolnym sprzęcie akwizacyjnym. Może to być tomograf komputerowy, RTG, rezonans oraz mammograf. Jeżeli chodzi o poszczególne części stacji diagnostycznych to w ich skład wchodzą zazwyczaj monitory medyczne diagnostyczne odpowiednie do właściwych badań, dedykowana karta graficzna nadająca się do pracy w medycynie, a także stacja robocza, która może też pełnić funkcję miniserwera. Oczywiście skład urządzeń na stacji diagnostycznej może być nieco różny w zależności od gałęzi medycyny, do której jest ona przeznaczona.
Badania na najwyższym poziomie
Stacje diagnostyczne oraz ich użytkowanie ma na celu zapewnienie jak najwyższej jakości prowadzonych pomiarów oraz badań. W związku z tym wszystkie urządzenia tego rodzaju muszą spełniać normy i być opracowane zgodnie z wymogami Ministra Zdrowia. Tylko odpowiednio skonstruowane urządzenia z materiałów najwyższej jakości mogą spełniać wymogi, zapewniać pomiary rzetelne, a co za tym idzie – dawać wiarygodne wyniki prowadzonych badań.
Stacje diagnostyczne RTG
Jak już zostało wspomniane, bardzo często stosuje się stacje diagnostyczne do prowadzenia pomiarów RTG. Są one zróżnicowane pod kątem budowy. W skład tego rodzaju stacji wchodzi para monitorów diagnostycznych 2MP lub 3MP albo jeden monitor 5MP lub 6MP, a także 1 monitor opisowy, karta graficzna, komputer klasy HP Z230, oprogramowanie diagnostyczne służące do oceniania obrazów, oprogramowanie typu CAD oraz zasilacz awaryjny gwarantujący bezpieczną pracę na stacji.