Na co dzień korzystamy z drukarek by wydrukować potrzebne nam dokumenty, fotografie. Drukarki to urządzenia, które przydają się nie tylko do użytku prywatnego, ale także w wielu firmach, są niezastąpionym sprzętem w przypadku pracy biurowej, gdzie drukowanie dokumentów jest niezbędne.
Czym dokładnie są tonery?
Niewielu z nas wie, co tak naprawdę znajduje się w środku naszych drukarek. Dlatego warto wiedzieć czym są te substancje. Tonerem do drukarki potocznie nazywamy wkład. To nic innego jak barwny proszek, który wypełnia laserowy kartridż, wykorzystuje się go przede wszystkim w drukarkach laserowych, kserokopiarkach. Proszek składa się między innymi z mikroskopijnej wielkości drobin żywicy, pigmentu i żelaza.
Barwny proszek, który zawiera toner, jest naładowany elektrycznie, przez co pod wpływem naświetlania i przyciągania magnetycznego, powstaje na papierze wydruk. Do drukarek laserowych istnieją, tak jak w przypadku drukarek atramentowych, zamienniki tonerów, a ich koszty są znacznie mniejsze niż ich oryginały. Co ważne – laser wymaga znacznie mniej czynności konserwacyjnych i jest prostszy w obsłudze, same wydruki są bardziej wyraziste i odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Kolejną ważną rzeczą jest to, że toner nie zasycha, nie musisz się też bać o to, że zostaną jakieś plamy, gdyż toner nie pozostawia żadnych plam. Przez długi czas nieużywana drukarka laserowa wciąż będzie działać bez zarzutu. Wydajność tonera jest zależna od modelu danej drukarki. Producenci zazwyczaj na opakowaniach swoich produktów informują o oszacowanej ilość stron, którą można wydrukować na jednym wkładzie. Możemy spotkać wkłady do drukarek w dwóch opcjach, tej standardowej i XL. W zasadzie na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie niczym, natomiast różnią się ilością proszku znajdującego się w kasecie, co przekłada się na ostateczną wydajność jednego tonera.
Zużytych tonerów nie wolno wyrzucać do śmietnika, ponieważ toner jest odpadem niebezpiecznym dla środowiska, a zawarte w nim cząsteczki żywicy, pigmentu i żelaza są bardzo szkodliwe. Aby bezpiecznie pozbyć się zużytego wkładu, należy dostarczyć go do punktu przyjmowania elektrośmieci.