Człowiek jest z natury bardzo dociekliwą i zaradną istotą. Gdy napotyka na przeszkodę, nigdy się nie poddaje. Dzięki temu może sięgać nieco dalej niż inne gatunki i rozwiązywać z pozoru nierozstrzygalne sprawy.
Zatyczki do uszu – co było przyczyną ich wynalezienia?
Po pierwsze ogromny hałas w fabrykach i zakładach produkcyjnych, który wpływał destrukcyjne na słuch pracowników tychże miejsc. Po drugie wynalazcy zatyczek do uszu chodziło o to, by stworzyć jakieś narzędzie, które skutecznie zaczęłoby chronić ludzkie uszy przed zbyt intensywnymi dźwiękami.
Jak to najczęściej bywa, zatyczki do uszu zostały odkryte całkiem przypadkowo, bo pierwotnie miały służyć do całkiem innych rzeczy. Niemniej ich popularyzacja jak się okazało, była strzałem w dziesiątkę.
Czemu zatyczki do uszu to w niektórych sytuacjach konieczność?
Po pierwsze dlatego, że stałe przebywanie w uporczywym i nieustającym hałasie może doprowadzić do silnych bóli głowy oraz migren. Po drugie intensywny hałas może w wymiarze długofalowym znacznie uszkodzić słuch. Poza tym duży hałas nie sprzyja zachowaniu uwagi ani ogólnej koncentracji.
Hałas rozprasza myśli ludzkie i powoduje, że nasz układ nerwowy jest mocno pobudzony. Gdy nieprzyjemne dźwięki nie ustają, nasz nerwowy układ reaguje frustracją i roztrojeniem emocjonalnym. Nie da się intensywnie myśleć i pracować intelektualnie, kiedy naszym rozmyślaniom towarzyszy uporczywy i rozdzierający głowę jazgot.
W jakiego typu hałasach sprawdzą się zatyczki do uszu?
Po pierwsze one doskonale tłumią odgłosy na budowie. Dzięki nim dźwięk młota pneumatycznego czy wiertarki nie będzie przyprawiał już robotników o dreszcze. Zatyczki do uszu są nieodzowne, gdy nie chce się słyszeć głośnej muzyki dochodzącej na przykład z mieszkania sąsiadów. Po drugie zatyczek do uszu zawsze warto użyć wtedy, gdy drażni nas i to ewidentnie jakiś hałas nieznanego pochodzenia i on się co noc powtarza. Zatyczki do uszu pomogą także stłumić skowyt oraz szczekanie psów. Dzięki nim każda noc będzie spokojna i co najistotniejsze, przespana.
Czy zatyczek do uszu można użyć więcej niż raz?
A to zależy od ich rodzaju. Niektóre da się oczyścić z woskowiny i ponownie założyć. Z innymi ta sztuka na pewno się nie uda i trzeba je zwyczajnie wyrzucić do kosza. O tym, czy zatyczki są jednorazowe, czy wielokrotnego użytku decyduje materiał, z jakiego są wykonane. Dlatego też przed ich zakupem należy zastanowić się, czy będą nam one służyły przez dłuższy czas, czy ich nabycie to po prostu jednorazowy incydent.